#Block72#
۱۳۹۵/۰۹/۱۷

نقش پدر و مادر در تربیت دینی

والدین شخصیت کودک را رنگ می دهند، خط مشی و رفتار او را در زندگی معین می کنند و براساس روش تربیتی خود کودکی آرام و یا نامتعادل می پروانند.

نقش پدر و مادر در تربیت دینی

والدین شخصیت کودک را رنگ می دهند، خط مشی و رفتار او را در زندگی معین می کنند و براساس روش تربیتی خود کودکی آرام و یا نامتعادل می پروانند. 

تربیت دینی یعنی : کودک به گونه ای تربیت شود که در بزرگسالی شخصیت او با اهداف دینی مطرح شده در قرآن مجید و احادیث معصومین(ع) همگونی داشته و بتوان او را انسان متدین دانست." شک نیست که تا حدود هفت سالگی اعمال قدرت و فشار مطرح نیست . اصولاً از نظر اسلام تربیت از گهواره آغاز می شود و  در خانواده شکل می گیرد . مقدمات و پایه گذاری آن از مرحله تشکیل جنین و حتی قبل از آن است . ولی آنچه که صورت رسمی دارد از لحظه تولد است و با ذکر اذان و اقامه در دو گوش کودک شروع می شود.

حتی رفتار مذهبی کودک صورت بازی و سرگرمی دارد. سعی و تلاش ما باید بر این باشد که تکالیف مذهبی بر کودک سنگین نیاید و او را خسته نکند.
والدین نخستین مسئول صلاح وفساد جامعه اند و آنان را در قبال خدا و اجتماع مسئولیتی عظیم است که سهل انگاری در آن قطعاً عقوبتی به همراه خواهد داشت . در این امر عظیم مادر را بیش از پدر مسئولیت است زیرا کودک بخش اعظم روحیات و مخصوصاً جنبه های عاطفی و احساسی را از مادر فرا می گیرد.

تربیت دینی توسط خانواده‌ها نقش اساسی در سلامت روان و سازگاری اجتماعی دارد. همچنین پژوهش‌ها مؤید این مطلب است که مذهب می‌تواند خویشتن‌داری را که عنصر اساسی در تربیت است افزایش دهد و در این میان خانواده می‌تواند بعنوان اصلی‌ترین و اساسی‌ترین عنصر تربیت دینی تلقی شود.

هدف از تربیت دینی آن است که مربی، چه در مقام معلم و چه در مقام والدین، شور و شوق فطری کودک را نسبت به جلال و جمال الهی پرورش دهد و از رهگذر آن فضایل اخلاقی را به ملکات اخلاقی مبدل سازد.
اگر مادر جهان بینی اخلاقی و دینی قوی داشته باشد بیشترین تاثیر را بر فرزند خود خواهد داشت اما ما صرف نظر از تاثیر ژنتیکی والدین بر کودک به نقش تربیت آگاهانه اشاره می کنیم؛ تا ۹سالگی باید روی نگرش دینی کودکان کار شود به این معنا که ما با عملکرد خود آنان را به دین علاقه مند کنیم یعنی این که بگویید نماز بخوان، ثواب دارد و یا دروغ نگو گناه می کنی کارآیی چندانی ندارد بلکه کودک باید از ما رفتار اخلاقی ببیند. در این صورت خودش علاقه مند خواهد شد و نیازی به تحمیل و اجبار نیست.

اگرچه نمی توان نقش اطلاعات دینی را نادیده گرفت اما باید گفت تنها داشتن اطلاعات برای تربیت دینی فرزندان کافی نیست. بسیاری از ما در طول دوران تحصیل از دبستان تا دانشگاه کتاب های متعدد دینی را مطالعه کرده ایم اما تاثیر این اطلاعات در رفتارهای اجتماعی ما کمتر دیده می شود. باید گفت: این رفتار والدین است که رفتار دینی کودکان را نهادینه می کند. بنابراین اگر خانواده ها برعملکرد دینی خود دقت داشته باشند اثر آن را بر تربیت فرزندانشان خواهند دید.
سهم والدین در تربیت فرزندان
 
وقتی والدین اسم فرزند خود را در هر مدرسه‌ای می‌نویسند و او را به هر معلّمی می‌سپارند، به وظیفه‌ی خود به خوبی عمل نکرده‌اند. امّا وقتی با دقّت مدرسه‌ای را انتخاب می‌کنند که شاخصه‌های تربیتی در آن به خوبی رعایت می‌شود و فرزند خود را به آن مدرسه می‌سپارند، در واقع در راستای مسئولیّت تربیتی خود عمل کرده‌اند.
 
همچنین وقتی که والدین در محیط خانه فرزند خود را رها می‌کنند تا هر برنامه‌ی تلویزیونی را ببیند، آثار تربیتی منفی را به جا می‌گذارد؛ امّا وقتی والدین با مدیریت و برنامه‌ریزی تربیتی، رسانه را کنترل می‌کنند، همچنین وقتی بر دوستان فرزندان خود در بیرون از خانه نظارت دارند و به این مسائل توجّه می‌کنند، تأثیر بهتری در تربیت او می‌گذارند.
 
بنابراین، اگر ما مدیریت تربیتی خوبی داشته باشیم، بیشترین سهم تربیت به ما اختصاص دارد؛ ولی اگر ما فرزند خود را رها کنیم، بیشترین تأثیر در تربیت فرزندان را محیط برعهده می‌گیرد؛ لذا اگر محیط، محیط نامطلوبی باشد، تربیت هم به سمت تربیت اسلامی و دینی حرکت نخواهد کرد.
منابع و ماخذ:
1- امام سجاد (ع)، صحیفه سجادیه، دعای 25
2- وسائل الشیعه، ج 2، ص 656
3- اصول کافی، ج 1، ص 380
4- کافی، ج1، ص313
5- صحیفه نور، ج 17، ص 237


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۳۱۷۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

دانستنی ها...
                             
دیگر خبرها
دیدگاه...
نظرسنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟
چند رسانه ای

                                                  
گفتگو...
                             
                             
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی