سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پی ریزی می شود و انتقال ارزش های دینی، ملّی و فرهنگی و اجتماعی در درجه اوّل به عهده خانواده ها به خصوص مادر است.

۱۳۹۹/۰۶/۰۲

مسجد، محور و پایگاه تحول اجتماعی و زمینه‌ساز تمدن اسلامی است

حجت‌الاسلام ناصر میرمحمدیان: خداوند برای دستیابی انسان به تحول پایگاههایی را برای معرفت‌افزایی و حرکت به سمت تمدن اسلامی تعریف کرد که مهمترین آنها مسجد است.

مسجد، محور و پایگاه تحول اجتماعی و زمینه‌ساز تمدن اسلامی است

حجت‌الاسلام ناصر میرمحمدیان: خداوند برای دستیابی انسان به تحول پایگاههایی را برای معرفت‌افزایی و حرکت به سمت تمدن اسلامی تعریف کرد که مهمترین آنها مسجد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام ناصر میرمحمدیان قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با روابط عمومی این سازمان به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی مساجد اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم در آیه‌ی ۱۱ سوره مبارکه رعد تاکید می‌کند که تغییر روح و اندیشه مردم، مقدمه‌ی هر تغییری بر اساس خواسته و اراده خداست و تا مردم اراده نکنند، خدا برای تغییر آنها امری را مقدر نمی‌کند.

وی در ادامه افزود: اگر پذیرفتیم که بر اساس اندیشه اسلام ناب، تحول اجتماعی بر مبنای حرکت و قیام مردم صورت می‌گیرد، پس نباید مانند مدل غربی، برای تحول فقط به زیرساختها، سرمایه و امکانات توجه کنیم.

قائم مقام فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مسجد را مهمترین پایگاه برای اجتماع مردم با رویکرد تحول اجتماعی ذکر کرد و بیان داشت: خداوند متعال برای دستیابی انسان به تحول اجتماعی، پایگاه‌هایی را برای اجتماع مردم، عبادت، معرفت‌افزایی و حرکت به سمت تمدن اسلامی تعریف کرده است که مهمترین آنها مسجد است.

حجت‌الاسلام میرمحمدیان بیان کرد: محور این پایگاه‌ها (مساجد) و تجمع مردم هم همان روحانیون و عالمانی هستند که ما به آنها امام محله می‌گوییم.

قائم مقام معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه: محور شدن یک نقطه جغرافیایی به نام مسجد برای اهالی یک محله، به شدت در انسجام اجتماعی آنها اثرگذارست.

وی توصیف کرد: اینکه خداوند متعال برای حضور در مسجد و قرائت قرآن، عبادت، استغفار و مباحثه علمی و نماز جماعت ثواب ویژه تعیین کرده، در واقع حکمتش افزایش انگیزه در طیف‌های مختلف مومنان بوده تا حضور در مساجد هرچه باشکوه تر باشد.

میرمحمدیان اظهار کرد: اهمیت مسجد به دلیل طراحی و سازماندهی آن به‌عنوان مکان‌ اصلی در یک محله و حتی شهر یا روستا و مرکز همه شئون اجتماعی است همچنین مساجد محل برنامه‌ریزی و اقدام برای تحول اجتماعی محسوب می‌شود و نماد نوع تفکر ما و تفکر توحیدی است.

وی با اشاره به سیره نبوی در تاسیس حکومت اسلامی تاکید کرد: پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله وقتی وارد مدینه شدند اولین اقدامشان تعیین یک نقطه به‌عنوان مسجد بود و پس از آن اقامه نماز کردند. چراکه خداوند متعال در آیه ۴۱ سوره مبارکه حج می‌فرماید: «الذین ان مکناهم فی الارض أقام الصلاه و...» یعنی اولین گام برای حرکت یک جامعه اقامه نماز است.

حجت‌الاسلام میرمحمدیان توضیح داد: اقامه نماز هم لوازمی دارد، و مهمترین موضوعش این است که شخصی به‌عنوان امام جماعت تعیین شود و از سوی دیگر مردم نیز به سمت او بیایند و پس از آن مکانی رای برای اقامه نماز مشخص کنند که این همان مقدمه‌ی تحول اجتماعی از منظر اسلام ناب است.

وی در پایان این بخش از گفتگو بیان داشت: اینکه امام خمینی رحمه الله علیه مساجد را سنگر برشمردند و تاکید داشتند این سنگرها را حفظ کنیم منظورشان چنین مساجدی بود. مساجدی که در مسیر تحول اجتماعی گام بردارند تا در رسیدن به تمدن اسلامی نقش‌آفرین باشند.

قائم مقام معاونت فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اظهار کرد: به همین دلیل در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌بینیم که مساجد را هسته مقاومت فرهنگی و پایگاه فعالیت‌های اجتماعی می‌دانند و تاکید دارند که مساجد در تقویت فکری و ترغیب مردم به فعالیت‌های مختلف اجتماعی نقش اساسی دارند.

وی‌در پایان خاطرنشان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی تلاش دارد با طرح امام محله مسجد را به پایگاهی برای فعالیت های فرهنگی، اقتصادی و‌ دیگر فعالیت های اجتماعی، با موضوع محله قرار دهد.


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
دیدگاه
گفتگو
دانستنی ها
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی


                                                  
  
                             
                             
                             
شرح خبر
لینکهای مفید
چند رسانه ای
دیگر خبرها
نظر سنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟