سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پی ریزی می شود و انتقال ارزش های دینی، ملّی و فرهنگی و اجتماعی در درجه اوّل به عهده خانواده ها به خصوص مادر است.

۱۳۹۸/۰۷/۲۰

بیرق های عزا برافراشته شد

بیرق های عزا برافراشته شده و شهر عجیب بوی اسپند می دهد. انگار مهمانی از راه رسیده است، آری! حسین (علیه السلام) مهمان کرب و بلا شده است.

بیرق های عزا برافراشته شد

بیرق های عزا برافراشته شده و شهر عجیب بوی اسپند می دهد. انگار مهمانی از راه رسیده است، آری! حسین (علیه السلام) مهمان کرب و بلا شده است. 

پس از 1400 سال هنوز  ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین (علیه السلام) در تاریخ طنین انداز است و بر اندام وجدان های بیدار لرزه می اندازد. مردمان این کهن دیار انگار ندای ارباب شان را شنیده اند که از هر کوچه و پس کوچه شهر و روستایشان، ندای « لبیک یا حسین» شنیده می شود. محرم، ماه عزا و ماتم آمده است، تمام شهر سیاهپوش در غم عزای اشرف اولاد آدم و خاندان عصمت و طهارت (علیه السلام) است. هیئت ها، تکایا و مساجد همه سوگوارند، محمل های عزا در کوچه و کنار شهر برپا شده و همه بر خوان گسترده شهید کربلا مهمان هستند.
بیرق های عزا برافراشته شده و شهر عجیب بوی اسپند می دهد. انگار مهمانی از راه رسیده است، آری! حسین (علیه السلام) مهمان کرب و بلا شده است. اما بی بصیرت های زمان با شمشیر و اسب تازه نعل کرده و تیرهای سه شعبه میزبان او و اولاد و اصحابش هستند.
غم از دست دادن پدر، عمو، برادران و اصحاب یکطرف غم آوارگی و بی معجری و خمیدگی قامت عمه سادات یکطرف. غم عاشورا آنقدر سنگین است که فلک هم زیر بار آن کمر خم کرده است و هیچ گاه از صفحه تاریخ حذف نخواهد شد. هرچند عده ای کوشیدند عاشورا و نهضت حسینی را تحریف کنند، اما عشق و ارادت مردم به سیدالشهدا و گرامیداشت این انقلاب عظیم، هنوز هم عاشورا را زنده نگه داشته است.
از دیرباز تاکنون  عزاداران حسینی، با برخی از آیین هایی که مخصوص به آنان بود به سوگواری و عزاداری محرم می پردازند که بر روی برخی از این آیین ها به مرور زمان گرد فراموشی نشسته و برخی دیگر همچنان جاری و ساری هستند.
استقبال از محرم:
از قدیم الایام تاکنون دوستداران امام حسین (علیه السلام) چند روز مانده به فرارسیدن محرم، اقدام به سیاه پوش کردن حسینیه ها، مساجد، تکایا، هیئت ها می کنند. اصناف و بازاریان نیز با نصب پرچم های سیاه بر سردرب مغازه ها آماده عزاداری سیدالشهدا (علیه السلام) می شوند. امسال یک روز قبل از محرم، مردم ولایتمدار پس از تجمعی که برای رسیدن محرم داشتند، پارچه های سیاه را بر سردرب مغازه ها نصب کردند و بیرق های عزاداری را در میدان های اصلی شهر برافراشتند.
روضه خوانی:
عزاداری در محله ها هنوز هم حال و هوای خاصی دارد. تکایای زیادی در محله ها وجود دارد که در ماه محرم میزبان عزاداران است. هنگام شب این تکایا پر از جمعیت شده و مردم به عزاداری می پردازند. برخی از ساکنان محله منبرهای کوچکی دارند که در دهه نخست محرم در بزرگترین اتاق منزل خود قرار می دهند. روحانی محل یا واعظ دیگری بر روی این منبرها می نشیند و ذکر مصیبت اهل بیت (علیه السلام) می گوید. در روستاها هم روضه خوانی از روز نخست محرم شروع و اغلب تا سومین روز شهادت امام حسین (علیه السلام) ادامه دارد. که زن و مرد، پیر و جوان و حتی کودکان خردسال در این مجالس حضور دارند.
تعزیه و شبیه خوانی:
در سال های نه چندان دور همزمان با شروع محرم گروه های تعزیه و شبیه خوانی در محله های قدیمی و روستاهای حاضر می شدند و برای مردم صحنه های روز عاشورا را بازسازی می کردند. متأسفانه سال هاست که دیگر از تعزیه خوانان متبحر خبری نیست اما به همت جمعی از علاقه مندان امام حسین(علیه السلام) در گوشه و کنار گروه هایی شکل گرفته که در روز عاشورا و اربعین تعزیه خوانی می کنند.
علم بندان:
یکی از آیین های محرم ، مراسم علم بندان است. آیینی که هنوز هم در دل بافت تاریخی و روستاها زنده است. طوق ها یا علم های مخصوصی برای این کار وجود داشت که مخصوص یادمان ها و یادگارها است، هر محله ای علم  مخصوص به خود را داشت. در گذشته ها، این علم ها بسیار ساده بود اما به مرور قبه و دسته و پر به آن اضافه شد. و بعد از پایان محرم نیز هر طوق یا علم در گوشه ای از تکایای محل قرار می گیرد و تا سال بعد از آن همان جا می ماند.
ارادت عزاداران به امام حسین (ع):
در این ماه گرفتن، روزه، خواندن زیات عاشورا، دادن صدقه، پخت غذا، حلیم، آش، شله زرد و توزیع آن در بین مردم، دادن صدقه، خواندن دعا و قرآن به ارواح طیبه شهدای مظلوم کربلا مخصوصاً امام حسین (علیه السلام) است که خداوند نیز برای این امور حسنه در روز قیامت درجات و متزلت والایی در نظر گرفته است.
قریب به 14 قرن از قیام عاشورایی امام حسین (علیه السلام) می گذرد اما آزادگان در سراسر جهان به ویژه در ایران اسلامی به یاد آزادگی و مظلومیتش عزاداری می کنند. با اینکه فلسفه برخی از آداب و رسوم مشخص نیست اما همه آنها نشان از ارادت مردم به اهل بیت (علیهم السلام) است.
گردآورنده: اسماء بارانیان
 

 
 
 
نام خبرنگار: مهدی علی نژاد

منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۳۸۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
دیدگاه
گفتگو
دانستنی ها
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی


                                                  
  
                             
                             
                             
شرح خبر
لینکهای مفید
چند رسانه ای
دیگر خبرها
نظر سنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟