سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پی ریزی می شود و انتقال ارزش های دینی، ملّی و فرهنگی و اجتماعی در درجه اوّل به عهده خانواده ها به خصوص مادر است.

۱۳۹۸/۰۴/۲۹

چگونه دخترم با حجاب باشد

مسؤول بسیج خواهران رسانه استان هرمزگان به تشریح ابعادمختلف حجاب و ارائه راهکارهای تشویق دختران به حجاب پرداخت.

چگونه دخترم با حجاب باشد

مسؤول بسیج خواهران رسانه استان هرمزگان به تشریح ابعادمختلف حجاب و ارائه راهکارهای تشویق دختران به حجاب پرداخت. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان، سمیه احمدی استاد حوزه علمیه خواهران گفت: حجاب به معنای پوشاندن  زن دربرابر کسانی که خداوند نگاه کردن را به آنها حرام کرده و عفاف نیز به معنای خویشتنداری است که در مقابل تمایلات و بی‌بند و باری‌ها  از جنس مخالف خود را حفظ کند.

وی در ادامه افزود: خداوند برای حفظ شخصیت زن و تامین امنیت وی، دستور به رعایت حجاب می‌دهد، از آنجایی که زن ظرافت‌ها و زیبایی خاص درونی دارد برای تعدیل در روابط زن و مرد، از او خواسته است حجاب را رعایت کند.

استاد حوزه علمیه خواهران بندرعباس گفت: برای نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب در جامعه با دو تفکر روبرو هستیم؛ تفکر اول اینکه زمانی که دختر به سن تکلیف رسید خود به خود تمایل به حجاب پیدا می‌کند ولی تفکر دوم، این موضوع را قبول ندارد و حجاب را امری تمرینی می‌داند و به صورت یکباره برای دختر حاصل نمی‌شود.

احمدی بیان کرد: با توجه به تفکر دوم، پس ما باید در دوران کودکی حجاب را به بچه‌های خود آموزش دهیم تا در سن تکلیف پذیرای حجاب باشند.

وی در ادامه به نقش والدین در اهمیت حجاب اشاره کرد و افزود: والدین به ویژه مادر باید به امر مهم پوشش و حجاب اهمیت بیشتری قائل باشد، چراکه فرزندان در خانه الگوپذیری بیشتری از وی دارند و تمامی حرکات او را در خانه و بیرون از خانه را رصد می‌کنند.

 این استاد حوزه گفت: حجاب را در جامعه به گونه ای ارزش‌گذاری کنیم که فرزندان ما به اجبار حجاب را اختیار نکنند و با رضایت این حس را به فرزندان منتقل کنیم.

احمدی با اشاره به اینکه ما باید فواید حجاب در جامعه  را برای فرزندان خود تبیین کنیم ابراز داشت: اگر این مسئله را بر مبنای اجبار و یا دوست داشتن دیگران به فرزندان تحمیل کنیم آثار خوبی از حجاب در ذهن آنها به وجود نمی‌آید.

وی در ادامه اضافه کرد: برخی از زنان بیان می‌کنند که ما حجاب را در خانه و بیرون از خانه رعایت می‌کنیم ولی فرزندانمان اشتیاقی به رعایت حجاب ندارند. این مسئله را ه حل دارد.

مسؤول بسیج خواهران رسانه استان هرمزگان ادامه داد: راه حل این است که به نقش دوستان و هم سن و سال‌ها و میزان شرکت دختران در برنامه‌های فرهنگی و معلمی که برای فرزندان خود برای تحصیل انتخاب می‌کنیم توجه داشته باشیم.

احمدی اضافه کرد: نقش جامعه در تاثیرگذاری پررنگ است و اگر جامعه به شخصی که حجاب را رعایت می‌کند احترام بگذارد میل آنها به رعایت حجاب بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه وسایل حجاب برای تشویق دختران به رعایت پوشش تاثیرگذار است گفت: آموزش دختران به پوشیدن روسری و استفاده از وسایل زیبا و جذاب در پوشش اثرگذاری فراوان دارد.

رعایت مقطعی حجاب در برخی دختران 

مدرس حوزه گفت: برخی از دختران تا سن خاصی روسری می‌پوشند و بعد از آن دیگر حجاب را رعایت نمی‌کنند و دوست دارند قسمتی از موی سر خود را نمایان کنند وظیفه ما موضع‌گیری و مخا لفت سریع با آنها نیست بلکه با صبر و متانت، بایی خوبی‌های حجاب را به آنها بازگو کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پدر و مادر مسؤول هستند حجاب را تبین کنند و نه اجبار، بیان داشت: سخت‌گیری‌های والدین در زمینه‌های مختلف و تحمیل آن به فرزندان، آثار سوء بر رفتار آنان خواهد گذاشت.

احمدی گفت: این سوال برای ما پیش می‌آید که آیا با رعایت کامل حجاب مشکلات و آسیب‌ها در مورد حجاب حل می‌شود؟ برای جواب این سوال باید بگوییم حجاب همراه با عفاف است که آسیب‌ها را کم می‌کند و از اتفاقات بد در جامعه جلوگیری کند.

وی با اشاره به سخت‌گیری‌های موجود در مورد حجاب و عفاف گفت: در جامعه ای که حجاب و عفاف رعایت نشود کودک آزاری‌ها و تعرض به زنان اتفاق می‌افتد و شوخی‌های بی‌جا در روابط مرد و زن زمینه گناه را فراهم می‌کند و به تحکیم خانواده ضربه می‌زند.

مسؤول بسیج رسانه خواهران هرمزگان در ادامه اضافه کرد: زن در جامعه باید به گونه ای رفتار کند که نگاه جنسیتی به او نداشته باشد و نگاه به او براساس شخصیت برجسته زن، همراه با حترام  در اجتماع باشد.

مدرس حوزه گفت: مسؤولین اگر به امر حجاب و عفاف در جامعه اهمیت ندهند ظلم بزرگی به زن کرده‌اند و سبب رواج بی‌حجابی و بدحجابی و به خطر افتادن امنیت زن خواهند شد. 

احمدی اظهار داشت: زنان مأمور به رعایت حجاب در جامعه هستند و با این رویکرد سبب سلامت روحی مردان خواهند شد و سوءاستفاده احتمالی از زنان کاهش خواهد یافت.

 
 

منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۶۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
دیدگاه
گفتگو
دانستنی ها
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی


                                                  
  
                             
                             
                             
شرح خبر
لینکهای مفید
چند رسانه ای
دیگر خبرها
نظر سنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟