سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پی ریزی می شود و انتقال ارزش های دینی، ملّی و فرهنگی و اجتماعی در درجه اوّل به عهده خانواده ها به خصوص مادر است.

۱۳۹۷/۰۸/۲۰

​باورها،انتخاب و رشد

ذهن کنجکاو انسان پیوسته پرسشهایی در خصوص چیستی و چرایی مفاهیم به ویژه باورها که سبک زندگی هر فردی متکی به آن است می پرسد. جملاتی از قبیل باورهایمان چه شد؟! یا اینکه با باورهایم بازی شد !!!باورهایم فرو ریخت!!!و......

باورها،انتخاب و رشد
ذهن کنجکاو انسان پیوسته پرسشهایی در خصوص چیستی و چرایی مفاهیم به ویژه باورها که سبک زندگی هر فردی متکی به آن است می پرسد. جملاتی از قبیل باورهایمان چه شد؟! یا اینکه با باورهایم بازی شد !!!باورهایم فرو ریخت!!!و......
منشا باورها کجاست؟!!!آیا تعلیم و تربیت ؟فطرت؟ انتخاب های من؟ یا جبر زمان و دوران و فاکتورهایی محیطی که زیست بوم من بخشی از آن است ،در هر حال انسان هدفمند که گام های خود را در مسیر رشد و سعادتمندی تعریف می کند و به موفقیت می اندیشد و مقصد برایش تحقق رویاهای مبتنی بر باورهایش است،دستیابی به پاسخ هایش برای مستحکم کردن قدمهایش بسیار ارزشمند است.
خالق یکتا در قرآن قسم یاد می کند به لحظه ای که از شکم مادرانتان به دنیا آمدید و اینکه از حقیقت اشیاء هیچ نمی دانستید و می فرماید: من به شما گوش ،چشم و دل(قلب) دادم و سپس می فرماید: آیا شکر گذاری نمی کنید؟!!! ابزارهای ارتباطی برای دریافت و تجزیه ،تحلیل مفاهیم محیطی یعنی هرآنچه از آگاهی به ما داده می شود از طریق خانواده ،دوستان،معلمان ،جامعه و..... بواسطه قوه تفکر و تعقل (اندیشیدن) و انتخاب بهترین راه می بایستی در مسیر حرکت و پویایی زندگی باشد. باورها در واقع ارزشها و هنجارهایی هستند که گاه منشا شرعی دارند یعنی از یک منبع قابل اعتماد که قطعا دلایلی منطقی و عقلانی بر آن حاکم است و گاه دلایل عرفی دارند که ممکن است از هر جهت صحیح یا در استحکاک و سایش باورهای شرعی باشند: اینجاست که نیازمند بهره گیری از قدرت تشخیص هستیم و اصلاحات نیازی انکار ناپذیر به منظور بهبود کیفیت  یک کنش و رفتار اجتماعی محسوب می شود. آنگاه که سعادتمندی و موفقیت انسان به باورهایش گره میخورد،ضرورت بازنگری و تفکر در باورها بسیار با اهمیت می شود، هر انسان هزاران هزار باور دارد که گفتار و کردار اومبتنی برآن باورها به اقدام و عمل می انجامد و زندگی او را می سازد.
اگر یک خط تولید کاخانه ای را در نظر بگیریم و سیستم مغز افزاری را در بخش نرم افزاری آن بدانیم ،باورها همان سیستم مغز افزاری در بخش نرم افزاری عمل می کنند و نقشه راه و برنامه اقدام و عمل را طراحی می نمایند. پس انسان بایستی در جهت رشد و شکوفایی استعدادها و تواناهایش در راه زندگی بتواند باورهایش را از دروازه ذهن و احساس عبور دهد و در میدان عقلانیت وبه بازنگری بپردازد و بهترین انتخاب را مبنا اقدام و عمل خود در سبک زندگی بداند. باورها بذرهایی هستند از جنس امید  یا نا امیدی از جنس ارزش یا بی ارزشی از جنس توانایی یا ناتوانی در هر حال جنس باورها یا نیرو بخش و شفا بخش است یا محدود کننده. انتخاب با ماست زندگی را رنگین کمانی کنیم و لذت ببریم یا در حصاری از نا امیدی و یاس با باورهای پوشالی از جمله سرنوشت همین است.!!! خود را متوقف نماییم.
 
                                                           مهین زارع پیر حاجی از اعضاء جمعیت بانوان فرهیخته عرصه دین – مهرماه 97


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۲۳۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
دیدگاه
گفتگو
دانستنی ها
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی


                                                  
  
                             
                             
                             
شرح خبر
لینکهای مفید
چند رسانه ای
دیگر خبرها
نظر سنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟