سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پی ریزی می شود و انتقال ارزش های دینی، ملّی و فرهنگی و اجتماعی در درجه اوّل به عهده خانواده ها به خصوص مادر است.

۱۳۹۷/۰۷/۳۰

باور توانگری و فقر

نقشه راه زندگی هر انسانی یا توسط خودش طراحی و مهندسی می شود یا در نقشه راه دیگران طراحی و اهرم می شود و البته در هر دو حالت خود انسان است که بر اساس باورهایش انتخاب می کند که چگونه مسیر زندگی را طی نماید،حتی آنگاه که دیگران برایش تصمیم سازی یا تصمیم گیری می کنند نهایتا خود اوست که انتخابگر است به کدام سمت برود البته دهها،صدها یا شاید هزاران باور خرد و کلان در اندیشه و ذهن انسان موجب بروز یک رفتار و عملکرد در انتخابهایش را شکل می دهد.

باور توانگری و فقر
نقشه راه زندگی هر انسانی یا توسط خودش طراحی و مهندسی می شود یا در نقشه راه دیگران طراحی و اهرم می شود و البته در هر دو حالت خود انسان است که بر اساس باورهایش انتخاب می کند که چگونه مسیر زندگی را طی نماید،حتی آنگاه که دیگران برایش تصمیم سازی یا تصمیم گیری می کنند نهایتا خود اوست که انتخابگر است به کدام سمت برود البته دهها،صدها  یا شاید هزاران باور خرد و کلان در اندیشه و ذهن انسان موجب بروز یک رفتار و عملکرد در انتخابهایش را شکل می دهد.
اگر شاهد تجلی توانگری ،کسب رشد،موفقیت،ثروت و قدرت در فردی می شویم و در مقابل پدیده ی فقر،عدم موفقیت و استضعاف را در فردی دیگر مشاهده می کنیم،اینها حاصل انتخابهای افراد است که در مقابل بستر باورهایشان رشد و نمو می کند و محصول رنج یا لذت را برایشان به ارمغان می آورد و اما محصول رنج ولذت که نتیجه انتخاب های انسان در راه زندگی است هرکدام آفت هایی دارد که اگر دقت نشود چه بسا بحران آفرین هم خواهد شد!!!
اینجاست که از گنجینه الهی (قران کریم) و سیره اهلبیت که چراغ راه ما هستند بهره می گیریم، در آیه 15 سوره فاطر می خوانیم:«یا ایها الناس انتم الفقراء الی الله و الله هو الغنی الحمید» ای مردم،شما(همگی) نیازمند به خدایید و تنها خداوند است که بی نیاز و شایسته هرگونه حمد و ستایش است.
در حکمت 68 نهج البلاغه از حضرت علی (ع) می خوانیم:«العفاف زینه الفقر و الشکر زینه الغنی» عفت (خویشتنداری)زینت فقر است و شکر زینت غنا و ثروتمندی.
در واقع آنگاه که خداوند از جایگاه بزرگی و عظمت خود می گوید موجب می شود کبر و غرور کاذب در انسان توانگر فروکش کند ،در مقابل امید و حرکت را در افراد مبتلا به فقر به سمت شکوفایی بیشتر سوق بدهد و اتصال به منشا و مبدا بی نیازی مطلق که خداوند است و شاه کلید حل مسئله در بیان حضرت امیر (ع)است که توصیه می کند در شرایط فقر خویشتنداری کن ،عزت نفس خودت را حفظ کن و محکم باش. تلاش و صبوری را توائمان داشته باش و حتی انسان توانگر می بایستی شاکر باشد و این نعمت ها را از سرچشمه خالق بداند و شکر گزاری کند والبته شکرگزاری فلسفه ی خودش را دارد که بایستی علاوه بر شکر گزاری کلامی در عمل به بخشش نسبت به نیازمندان دست کرامت و دهندگی بی منت داشته باشد و در اصطلاح خیرش به دیگران برسد.
اگر ما باورهایمان را باعقلانیت و بهره گیری از سرچشمه هدایتگر الهی گره بزنیم و در مسیر توانگری و کسب ثروت دست پیدا نموده و جهانی از وجودمان در آرامش خواهند بود.
در حکمت163 نهج البلاغه از حضرت امیر (ع) می خوانیم: «الفقر الموت الاکبر» نداری مرگ بزرگتر است. وقتی انسان به جهت فقر و نداری نتواند نیازها و خواسته های واقعی خود را برآورده نماید ،گرچه به ظاهر زنده است اما دچار یک مرگ بزرگ در زندگی شده است و البته در عالم دنیا در گستره اجتماعی اگر فقر به سمت همگانی برود و فراگیر شود مفهوم مرگ بزرگ و یک بحران عظیم است برای جامعه که بایستی تدبیری هوشمندانه بشود توسط آنانی که توانگرند و حیاتشان به سمت پویایی در جریان است و آگاه به شرایط زمانه هستند.
 در این مجال پرداختن به باور توانگری و فقر در حد اشاره ای برای بیداری خفتگان توانگری که در لذت دنیا فارغ ازشکر و بخشایش و جاهلان فقیری که نا آگاه از عفت و عزت نفس به مرگ خود نزدیک می شوند.
 به امید دستیابی به باور قدرتمند توانگری در بستر اندیشه و رشد و بلوغ آن در رفتار جامعه به سمت شکوفایی تمدنی پویا و عاری از فقر برای یکایک مردم سرزمینم.
نگارنده :مهین زارع پیرحاجی مسئول کارگروه تعمیق باورهای دینی جمعیت بانوان فرهیخته عرصه دین
                                                                                         نگارنده:مهین زارع پیرحاجی


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۸۱۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
دیدگاه
گفتگو
دانستنی ها
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی


                                                  
  
                             
                             
                             
شرح خبر
لینکهای مفید
چند رسانه ای
دیگر خبرها
نظر سنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟