سعادت و سلامت هر جامعه در خانواده ها پی ریزی می شود و انتقال ارزش های دینی، ملّی و فرهنگی و اجتماعی در درجه اوّل به عهده خانواده ها به خصوص مادر است.

۱۳۹۵/۱۲/۱۰

حضرت فاطمه زهرا (س) الگویی ارزنده برای زنان مومن است

هر انسانی ریشه در نوع تربیتی دارد که وی در دوران طفولیت تحت تأثیر روحیات و خصلتهای کسانی که ،نزدیکترین انسانها به او بوده ،یافته است .از نزدیکترین این افراد ،می توان به مادر اشاره کنیم که نقش سازنده ی او در تعیین مسیر زندگی فرزند بی نهایت در خور توجه و نظر می باشد.

در برخورد عاطفی و منطقی حضرت زهرا(س) با فرزندانشان در می یابیم که آن بانوی گرامی،در ساختن روح و شخصیت فرزندان عزیزشان از روش تربیتی و اخلاقی ویژه ای استفاده می کرد و آن بهترین شیوه و تجربه برای ساختن نسلی پاک و سعادتمند بود.

حضرت فاطمه زهرا(س) که خود از سرچشمه ی محبت و عطوفت رسول خدا سیراب گشته بود و قلبش کانون محبت به همسر و فرزندانش بود در این زمینه نیز وظایف مادری خود را به بهترین شکل انجام می داد.

سلمان می گوید:روزی فاطمه(س) را دیدم که مشغول آسیاب است.در این هنگام فرزندش حسین(ع) گریه می کرد و بی تابی می نمود گفتم : برای کمک به شما آسیاب کنم یا بچه را آرام نمایم . ایشان فرمودند: من به آرام کردن فرزند أولی ترم، شما آسیاب را بچرخانید.

یکی از نیازهای طبیعی کودک، بازی کردن می باشد که برای او هم ورزش جسمی است و هم ورزش فکری ، موجب شادی روح و روان شده و او را با نشاط بار می آورد .این امر تا حدی ضرورت دارد که  حتی برای تشویق بچه ها به این فعالیت ،باید بزرگترها نیز در این کار مشارکت نمایند.

شیوه ی تربیتی حضرت زهرا(س) جایگاه خاصی داشت،تحرک و بازی با کودکان می باشد. فاطمه با اما حسن(ع) بازی می کرد و او را بالا می انداخت و می فرمود: پسرم حسن مانند پدرت باش ،ریسمان ظلم را از حق برکن،خدای را بپرست که صاحب نعمات متعدد است و هیچ گاه با صاحبان ظلم دوستی مکن.

یکی از محورهای اساسی که حضرت زهرا (س)  بسیار بدان توجه می کرد بُعد پرستش و گرایش فرزندان به انجام تکالیف عبادی بود.حضرت فاطمه(س) از همان آغاز کودکی فرزندانش ، عبادت خدای تعالی را در روح و روان آنها تثبیت کرد و خوی پرستش خدای یکتا را در فطرت لطیف آنها سرشت.بر این اساس آن حضرت،در شبهای قدر،کودکان خود را به بیداری و نخفتن وادار می کرد. البته  به این شیوه که در روز کاملاً آنها را می خواباندند و غذای مطلوبی می دادند تا برای شب زنده داری آماده باشند .ایشان تا حدی در این کار جدی بودند که اجازه نمی دادند ،احدی از خانه،خوابش ببرد ئو می فرمودند: محروم است کسی که از برکات شب قدر محروم بماند.

حضرت زهرا(س) از همان آغاز به کودکان خود علم می آموخت و آنها را برای کسب معارف و تشویق در فراگیری ، آماده می کرد، به فرزندش حسن علیه السلام که هفت ساله بود می فرمود: به مسجد برو ، آنچه را از پیامبر شنیدی فراگیر و نزد من بیا و برای من بازگو کن.

شخصیت هر کس به اندازه ی اثر وجودی آن فرد است.اما شکل اصلی شخصیت و منش افراد در همان کودکی ساخته می شود و تحت تأثیر اطرافیان به ویژه پدر و مادر است.در تعالیم دینی آمده: آنچه کودک در طفولیت می آموزد تا پایان عمر او را همراهی می کند.

فاطمه (س) به انسان می آموزد که محبت بورزد، گذشت کند، همنوعان خود را یاری کند و جوانمردی را پیشه خود سازد و از بی تفاوتی و سستی و تقلید  کورکورانه پرهیز نماید.

در نگاه حضرت فاطمه (س)، حضور زن در خانه و نقش او در خانواده نه تنها او را از جامعه و رشد اجتماعی باز نمی دارد،  بلکه اساس جامعه و آینده ای  بهتر را به دستان او می سپارد فاطمه (س) تاکید دارد که زن استعدادهایش را شکوفا کند و به صورت انسانی کامل حضور یابد انسانی که هویت خود را در پیوستن به خالق هستی که منبع نور و زیبایی است، ببیند و با نیرو گرفتن از او به جامعه و بشریت خدمت کند و به اندازه توان خود انسانهایی کارآمد و صالح را پرورش دهد.
منابع :
1- علاّمه مجلسی، بحارالانوار،ج 43، ص 172
2- سفینه البحار،ج3،ص33
3- جلوه های رفتاری حضرت زهرا ،ص39


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۶۲۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
دیدگاه
گفتگو
دانستنی ها
    
وقف راهبرد تسهیل ازدواج جوانان
  
حضرت زهرا(س) الگویی برای زنان مسلمان
  
نقش پدر و مادر در تربیت دینی
  
گزارش تصویری نمایشگاه صنایع دستی استان
  
فیلم/ آسو،دختر کردستان...
  
تصاویر/ احمدی‌نژاد و همسرش در تحلیف اورتگا
  
نماهنگ شهید احمدی روشن - شهید هسته ای
  
عکس/ عدم اطلاع پسر چهار ساله شهید روشن از شهادت پدرش
  
تصاویری از بازارچه صنایع دستی در جزیره هنگام
  
غرفه استان هرمزگان در نمایشگاه زنان و بیداری اسلامی
  
گزارش تصویری دیدار زنان‌اندیشمند ۸۵کشور بارهبری
  
گزارش تصویری/جشن میلاد امام زمان در بندر عباس
  
عکس/ زنان نان‌آور فسایی
  
گزارش تصویری / تشییع پیکر پاک دو شهید گمنام در بندرعباس
  
گزارش تصویری از زنان پلیس اردنی
  
مقایسه چهره زنان در ۳۸ کشور جهان + عکس
  
گزارش تصویری/مسابقات کشوری جام عفاف بانوان ویژه بانوان
  
گزارش تصویری/زنان کارگاه آجرپزی
  
گزارش تصویری/بانوان فوتسالیست در مسابقات آسیایی


                                                  
  
                             
                             
                             
شرح خبر
لینکهای مفید
چند رسانه ای
دیگر خبرها
نظر سنجی
شما به عنوان دختر یا پسر کدام گزینه را برای یک زن بهتر میدانید؟